pelvis.gen.tr https://www.pelvis.gen.tr Pelvis, Pelvis Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, pelvis.gen.tr Thu, 02 Mar 2017 00:00:00 +0000 Mon, 20 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Pelvik Kasları https://www.pelvis.gen.tr/pelvik-kaslari.html Sun, 25 Nov 2018 14:00:23 +0000 Pelvik kasları, vücudun en önemli kaslarından biridir. İsmi pek duyulmasada insanın vücudunda bulunan kaslar arasında en önemli yapıya sahip bir kas olma unvanını hak etmektedir. Pelvik kaslarının güçlenmesi için y Pelvik kasları, vücudun en önemli kaslarından biridir. İsmi pek duyulmasada insanın vücudunda bulunan kaslar arasında en önemli yapıya sahip bir kas olma unvanını hak etmektedir. Pelvik kaslarının güçlenmesi için yeteri kadar önem verilmeli ve hayati bir öneme sahip olan Kegel egzersizini yapmaya gayret göstermek gerekir. Pelvik kasları kadınlarda idrar yapmaya ve idrarın kolay bir şekilde dışarı atılmasına fayda sağlar.  Ayrıca cinsel sorunların hemen hemen tümü pelvik kaslarını hareketsizliğin kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra idrar kaçırma, kronik pelvik ağrı, prostatta yangısal süreçler ve enfeksiyonlar gibi  bir takım sorunlar pelvik kaslarının zayıflığından dolayı meydana gelmektedir.

Bayanlarda pelvik kasları

Bayanlara bu kaslar leğen kemiği içinde, vajinal ve anal bölgeye sarkık bir şekilde bulunmaktadır. Birbiri ile iç içe girmiş karmaşık bir yapıya sahiptir. Pelvik kaslarının her bir ucu iskelet sistemine bağlantılı bir haldedir. Pelvik kaslarının önemli görevlerinden biri de bayanlarda karın ve leğen kemiği içinde yer alan organların korunmasına ve organların vücutta tutulmasına yardımcı olmasıdır. Organları ve kemikleri bir örümcek ağı şeklinde sarmalayarak korunmasına yardımcı olur. Vücutta bulunan bazı kaslar istemsiz bir şekilde çalışabilmektedir. Pelvik kasları ise isteğe bağlı olarak çalıştırabilir. Mesela insan vücudunda bulunan kalp kaslarının çalışması istek dışında gerçekleşmektedir. Kol kasları ise isteğe bağlı bir şekilde çalıştırılabilir. Bayanlar gün boyunca pelvik kaslarını kullanmaktadır. Yani idrarı gelen bir bayanın idrarını tutması pelvik kaslarını çalışmasına neden olur. Ayrıca bu kas kadınların rahat bir şekilde doğum yapmasına fayda sağlar. Hamilelik sırasında oluşabilecek hapşırmalar veya öksürmeler idrar tutamamaya neden olabilmektedir. Pelvik kaslarının güçlenmesi bu tür sıkıntıların ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Erkeklerde pelvik kasları

Erkeklerde cinsel isteksizliğin meydana gelmesinde etki olan en önemli unsur pelvik kası zayıflığıdır. Bu kasın yeteri kadar çalışması cinsel performansı arttıracağı gibi boşaltım sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıkların giderilmesine de yardımcı olur. Erkeklerde bu kaslar penis bölgesinden başlayarak anal bölgeye kadar uzanmaktadır. Birbiri ile iç içe girmiş olan bu kaslar organları koruyarak dışarıdan gelebilecek darbeleri en az boyuta indirir. 

Pelvik kaslarının vücuda faydaları
 • Bu kaslar sindirim sisteminde meydana gelebilecek darbelerin vücuda etki etmesini önler.
 • Midede sindirilen besinlerin sağlıklı bir şekilde dışarı atılmasına yardımcı olur. 
 • Sindirim sisteminin üretmiş olduğu idrarı tutmada faydalıdır. 
 • Çiftler arası sorunlar genelikle cinsel ilişki eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu isteksizliğin nedeni ise pelvik kaslarını yeteri kadar çalışmaması ve zayıf olmasıdır. Pelvik kaslarının dengeli ve düzenli bir şekilde çalıştırmak cinsel isteği artırarak cinsel yaşamın daha eğlenceli bir boyut kazanmasına yardımcı olacaktır. 
 • İç organları koruyan kaslar pelvik kasıdır. Bu kas organların etrafını sararak sarkmasına engel olur. Ayrıca koşma, yürüme, yüksek bir alandan düşme veya sert zemine atlamada organların görebileceği zararı engelleyerek etkili bir şekilde korur. 
 • Hamileye olan bayanların doğum esnasında rahat bir şekilde doğurmalarına yardımcı olur. Bu kaslar bayanlarda da güçlü bir yapıya sahip olması halinde cinsel arzular artacak ve yapılan cinsel ilişkilerin mutlu bir şekilde olmasına yardımcı olacaktır. 
Pelvik kasları bayanlarda oluşabilecek bazı durumlardan dolayı olumsuz olarak etkilenmektedir. Bu durumlar aşırı kilo kaybı, menepoz sürecidir. Bu kasların yeteri kadar çalışmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu kaslar vücudun çeşitli bölgelerini çalışmasını da etkilemektedir. Günlük olarak pelvik kaslarını çalıştırmalı ve vücudun]]> Ekstrarenal Pelvis Tedavisi https://www.pelvis.gen.tr/ekstrarenal-pelvis-tedavisi.html Mon, 26 Nov 2018 04:57:04 +0000 Ekstrarenal pelvis tedavisi: Boşaltım hastalıklarından bir tanesi de exstrarenal pelvistir. Boşaltım sistemini mekanizması ve organları birbirinden farklı özelikler taşır. Boşaltım sistemi içerisinde bulunan oluşumlardan biri i Ekstrarenal pelvis tedavisi: Boşaltım hastalıklarından bir tanesi de exstrarenal pelvistir. Boşaltım sistemini mekanizması ve organları birbirinden farklı özelikler taşır. Boşaltım sistemi içerisinde bulunan oluşumlardan biri idrar borusudur. İdrar borusunun ilerleyerek böbreklere gelmesi ve burada şişlik oluşturması sonucu büyük bir baloncuk oluşur. Bu oluşuma pelvis denir. İdrarın böbreklerden toplanarak tubuluslar yardımı ile mesanede toplandığı yerde meydana gelen küçük oluşuma ekstrarenal pelvis denir. Önemli bir rahatsızlık olan ekstrarenal pelvisin en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde kişide istenmeyen sorunların meydana gelmesine sebep olur. Ayrıca kişi oldukça fazla ağrı ve sızı çeker. Hem günlük hayatı hem de kişinin hayatını olumsuz etkileyen bu durumun en kısa sürede de tedavi edilmesi gerekir. Bunun için de mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek uzman bir doktordan yardım almalısınız.

Ekstrarenal pelvis tedavisi nasıl yapılmalıdır

Her hastalıkta olduğu gibi ekstrarenal pelvis tedavisinde de  ilk olarak yapılması gereken şey istirahattir. Ekstrarenal pelvisin kişiye vermiş olduğu ağrı bazen hafif bazen de şiddetli olabilir. Bu durum tamamen kişiye ve kişide bırakmış olduğu ize bağlıdır. Çünkü her insanda aynı sancı ve aynı belirtiler gözlemlenmez. Bu yüzden de ağrının şiddetine göre hastaneye gitmelisiniz. 

Ekstrarenal pelvis tedavisi kimi insanlarda üç beş hafta veya bir ay kadar sürede iyileşme gösterir iken kimi insanlarda daha uzun sürebilmektedir. Doktor tarafından yapılan idrar ve kan tahliline göre uygun antibiyotik ya da ilaç tedavisi başlanır. Hastanın bu ilaçlara karşı vermiş olduğu yanıt çok önemlidir. Çünkü bazı insanlarda ters etki yaparak istenmeyen komplikasyonların oluşumuna neden olur. Bu yüzden doktorunuzun vermiş olduğu ilaç ve besin egzersizlerini düzenli bir şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz.
]]>
Kemik Pelvis Anatomisi https://www.pelvis.gen.tr/kemik-pelvis-anatomisi.html Mon, 26 Nov 2018 12:06:25 +0000 Kemik Pelvis Anatomisi, Vücutda iki üreme organı bulunmaktadır. Bunlar iç üreme organları ve dış üreme organlarıdır. İç üreme organının bulunduğu yer bel kemiği ile leğen kemiği tarafından oluşan pelvisin yani kemik çat Kemik Pelvis Anatomisi, Vücutda iki üreme organı bulunmaktadır. Bunlar iç üreme organları ve dış üreme organlarıdır. İç üreme organının bulunduğu yer bel kemiği ile leğen kemiği tarafından oluşan pelvisin yani kemik çatının karın boşluğunda bulunur. Yetişkin bir kadının kemik pelvis anatomisi dört kemikten oluşmaktadır. Pelvisin yan tarafı ve ön tarafında iki adet kalça kemiği bulunurken, arka tarafta bulunan sakral kemiği ve koksigeal kemiğinin birleşmesi sonucunda kemik pelvis anatomisi ortaya çıkmaktadır. Kemik pelvis de 3 tane önemli düzlem bulunur. Bu üç düzleminde önemli çapları vardır. Bu üç düzlem, pelvis girişi, orta pelvis ve pelvis çıkışıdır. Kemik pelvis anatomisinin çaplarının önemli olmasının en büyük nedeni doğum esnasına bebek bu noktadan geçmektedir. Bu nedenle bebeğin çapı ile pelvisin çapı normal bir doğum gerçekleştirilmesi için oldukça önemlidir. 

Kemik Pelvis Anatomisi Tipleri
 • Anthropoid pelvis tipi: Arka, ön çapları transvers çapından daha uzun olan pelvis tipidir. 
 • Platypelloid pelvisi tipi: Yassılaşmış olan bir tür gynecoid pelvis tipidir.
 • Gynecoid pelvis tipi: Bu pelvis tipi hemen hemen bütün kadınlarda sıklık ile görülen klasik bir kadın pelvis tipidir. Kadınların yüzde kırkında gynecoid pelvis tipi bulunmaktadır. 
 • Android pelvis tipi: Bu pelvis tipi ise daha çoğunlukla erkek pelvis anatomisine benzeyen pelvis tipidir. Kadınların pelvisinin yaklaşık olarak yüzde 20 sinde android pelvis tipi pelvis bulunur. Doğum açısından uygun olmayan bu pelvis tipinde genellikle sezeryan ile doğum tercih edilir. 
Türkiye'de yapılmış olan bilimsel klinik çalışmalar sonucunda kadınlarda görülen kemik pelvis anatomisi en yaygın olan pelvis gynecoid pelvis yapısıdır. Daha sonra ikinci olarak görülen pelvis tipi ise, platypelloid pelvis tipidir. Kemik pelvis anatomisinde iç genital organlar, fallop tüpleri, over (yumurta) ve rahimdir. Dış genital organlarda ise, dış (büyük) dudaklar, iç ( küçük) dudaklar, klitoris ve vajina girişidir.
]]>
Pelvis Kanseri Belirtileri https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-kanseri-belirtileri.html Mon, 26 Nov 2018 23:21:21 +0000 Pelvis Kanseri Belirtileri, Pelvis kanseri de diğer kanser türleri gibi insan vücuduna sinsice yerleşerek gelişir ve belirli bir gelişim göstererek kendisini bir müddet sonra hastanın vücudunda hissettirmeye başlar. Kanser insan v Pelvis Kanseri Belirtileri, Pelvis kanseri de diğer kanser türleri gibi insan vücuduna sinsice yerleşerek gelişir ve belirli bir gelişim göstererek kendisini bir müddet sonra hastanın vücudunda hissettirmeye başlar. Kanser insan vücudunu çok olumsuz etkileyen hastalıkların başında gelen ve sonu ölümle sonuçlanan hastalık türlerindendir. Pelvis yani leğen kemiği kanseri insan omurgasının son kısmında bacaklar arasında kalan halka durumunda bulunan bir kemiktir. Pelvis kemiği alt kısmında kişinin uyluk denilen uyluk kemiğinin üzerinde eklem yapmaktadır. Pelvis kemiği (leğen kemiği) insan iskelet sisteminde vücudun ayakta dengeli durmasını sağlayan önemli kemiktir. Pelvis kemiği şekil itibari ile bir huniye benzemektedir. 

Pelvis Kanseri Belirtileri

Bu kanser türü çok nadir görülen bir kanser türüdür. Pelvis kanseri ağrı sonucu kendisini gösteren ve diğer kemiklerde kanser olduğunun bir göstergesi olarak görülmüştür. Pelvis kanseri kemik içerisinde yavaş. yavaş büyüyerek bir tümör gibi yayılmaktadır. Pelvis kanseri belirtileri arasında en önemli durum bu bölgede bulunan kemiklerin hareketi ve vücut içerisindeki işlevi zamanla kaybedilerek kendisini göstermesidir. Pelvis kanseri belirtileri arasında sürekli artarak devam eden ağrıların oluşması da bu belirtiler arasındadır. Ayrıca pelvis kemiği kemik üzerinde devamlı büyüyerek gelişen tümörün de baskısı sonucunda pelvis kemiğinin kırılması gibi sorunlarında görüldüğü pelvis kanseri belirtileri arasındadır. Genellikle pelvis kanseri belirtileri arasında tümörlerin daima gelişmesi ve bu çevrede bulunan organlar üzerinde kendisini göstermesi sonucunda pelvis kanseri belirtileri olarak kişinin kilo kayıpları yaşaması, yorgunluk, yüksek ateş, mesane, bağırsaklarda ağrı, kemiklerde hareket sorunu, kemiklerin sertleşmesi, kansızlık, bulantı, kusma, kemiklerde kitlelerin oluşması, kemikler üzerinde baskı oluşması pelvis kanseri belirtileri arasında bulunmaktadır. Pelvis kanseri belirtileri arasında özellikle bu bölgede bulunan ve kanser ile kaplanmış olan kemiklerin kırılması gibi durumların yaşanması da pelvis kanseri belirtileri arasındadır. Pelvis kanseri bulunduğu bölgedeki tümörün de baskısı sonucunda kemikler oldukça fazla baskı uygulayarak bu gölgelerde ağrı belirtileri ile kendisini göstermektedir.

]]>
Pelvis Renalis https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-renalis.html Tue, 27 Nov 2018 13:34:29 +0000 Pelvis renalis, Böbreklerde hazırlanmış olan idrarların idrar torbasına gönderilmesi gerekir. İşte bu işlemi pelvis renalis yapar. Ve buna bağlı olan uzantısı olan üreter gerçekleştirebilir. Büyük daha doğrusu kaba bir kab Pelvis renalis, Böbreklerde hazırlanmış olan idrarların idrar torbasına gönderilmesi gerekir. İşte bu işlemi pelvis renalis yapar. Ve buna bağlı olan uzantısı olan üreter gerçekleştirebilir. Büyük daha doğrusu kaba bir kaba benzetilen pelvis renalis, böbreklerde ki sinusun içinde yer almaktadır. Pelvis renalisin geniş olan kısmında böbrek papilannan açılır. Böbreklerde hazırlanmış bu idrarların pelvis renalisin içine damlatır. Tabi sonuç olarak idrar ilk önce pelvis renalisin içinde toplanarak birikir. Bilindiği üzere pelvis renalis iki üç dala ayrılır. Bu büyük dallara "Büyük Kaliksler" de söylenebilir. 

Pelvis renalis yapısı

Her büyük kaliksler kendi aralarında da bölümlere ayrılır. Pelvis renalisin daralan bölümüne üreter olarak devam eder. Üreterler insan vücudunda iki tane bulunurlar. Sağdaki böbreklerde ve soldaki böbreklerde. Bu üreterler yirmi beş veya otuz santimetre civarı uzunluklara sahiptirler. Bu hortumları andıran yapısı ile üreterler idrar kesesi denilen yapının tabanına açılır. Üreterler pelvis renalisten kaynaklanarak karın boşluğu denilen bölgeye doğru ilerler. Ve sonunda pelvis boşluğuna ulaşırlar. Ama unutulmamalıdır ki bu kısmı leğen kemiği sınırlar. 

Pelvis renalis genişlemesi

Böbreklerin iç kısmında bulunan pelvis renalis denilen bölgede idrarların bir araya gelerek oluşturulan basınç ve şişmesi sonucunda böbreklerde çeşitli sıkıntılar meydana gelebilir. Yani kısacası böbreklerin çalışmasını engeller. Bunun nedeni ise kadar kanalların tıkanarak görevlerini yerine getirememesidir. Tıkanmalar eğer tek taraflıysa hidronefrozda sıkıntısı olmayan diğer böbrek ise düzgün çalıştığı için çok geç anlaşılacağı için insanları yanıltma payı büyüktür. Eğer iki böbreklerde tıkanmadan etkilenmişse o zaman idrar ters yöne gitmeye başlar ve sıkıntılar doğar. İnsanlarda böbrek fonksiyonlarının düzeni bozulduğu için o böbreğin çıkarılması gerekir. Tabi sonuç olarak belli sıkıntıları olur mesela bel ağrıları, dışarı atılamayan idrar ileride enfeksiyonlara yol açar, ateş, idrar yaparken çekilen acı, karın bölgelerinde şişkinlik, bulantı, kusma gibi bir çok belirtileri vardır
]]>
Renal Pelvis https://www.pelvis.gen.tr/renal-pelvis.html Tue, 27 Nov 2018 14:51:32 +0000 Renal pelvis, böbreklerden süzülen idrarın; üreterler yardımıyla idrar kesesi denen mesaneye aktarılması görevini üstlenir. Sağ ve sol böbrekte birer tane olmak üzere iki tane vardır. Pelvis renalis ya da böbrek yolu deni Renal pelvis, böbreklerden süzülen idrarın; üreterler yardımıyla idrar kesesi denen mesaneye aktarılması görevini üstlenir. Sağ ve sol böbrekte birer tane olmak üzere iki tane vardır. Pelvis renalis ya da böbrek yolu denir. Kabaca bir huniye benzetilebilir. Renal pelvisin dar ve geniş olmak üzere iki ağzı vardır ve bu ağızlar böbrek sinüsü içerisinde yerleşik vaziyette bulunmaktadırlar. Böbrek içerisinde "küçük kaliks" denilen daha küçük renal pelvislere ayrılır. Yani böbrekte bulunan ve böbrek içerisine yerleşen pelvis renalisin asıl kısmı küçük kalikslerdir. İdrar ilk önce böbrek papillaları aracılığıyla bu küçük kalikslere ulaşır. 6-7 tane küçük kaliks de bir araya gelerek böbrek yoluna boşalır. Böbrekten idrarı alan renal pelvis, bu idrarı üretere aktarır. Üreterler; sağ ve sol böbrekte renal pelvislerin ucundan başlayıp idrar kesesinde aktarımı sağlayan, 20-25 cm uzunluğunda, ortalama 3 milimetre kalınlıkta olan, daralıp kalınlaşabilen boru sistemleridir. 

Renal pelvis boyutu

Böbrek yolunun boyutu önemlidir. Bu boyut renal pelvis ap çapı diye ifade edilir. Her iki sağ renal pelvis ve sol renal pelviste ap çapı eşit olmalıdır. Eşit olmadığı durumlar patolojiktir. Tanısı, takibi ve gerektiği durumlarda tedavisi gerekebilir. Herhangi bir risk varlığında takibi sık yapılarak dikkatli olunmalıdır. Sağlıklı bir böbrekte bu renal pelvis ap çapı 10-15 mm aralığındadır. Bu aralık normal bir yetişkin böbreğe aittir. Bebeklerde ve çocuklarda böbrek daha küçük olduğundan bu aralık değişmektedir. Anne karnında bebeklerin haftasına ve gramına göre, çocukların ise yaşına ve kilosuna göre değişim göstermektedir. Anne karnındaki bebekler, çocuklar veya yetişkinlerde bazen bu ranel pelvis çap aralığı normalin dışında artabilir. Buna renal pelvis genişlemesi denir. Bu duruma birçok şey sebep olabilir. Genişlemeler bazı semptomlar verebilir; bel ağrısı, bulantı, kusma, idrar sıklığında azalma, idrar çıkışında ağrı ve yanma, kilo kaybı, idrar tıkanıklığından dolayı sık idrar yolu enfeksiyonu, ateş vs.

Renal pelvis boyutunda genişleme yapan durumlar nelerdir
 • Böbrek yolunda genişleme genelde; taş, tümör veya başka yerdeki tümörün basısı gibi durumlarda idrar akımını kısmi ya da tamamen engelleyerek üreterlerin tıkanması ile meydana gelir.
 • Sık tekrarlayan yahut ağır geçirilen idrar yolu enfeksiyonları da genişlemelere yol açar.
 • Doğumsal nedenli de olabilir. Anne karnında tanısı konur. Doğumsal olan bu genişlemelere pyelektazi ya da hidronefroz da denir. Tanısı konduğunda sıkı takip gerektirir. Çok ilerlediği durumlarda ise acil doğum endikasyonu olabilir. Renal pelvis genişlemesi tanısı konan bebeğin doğumdan sonra da takibi yapılmalı ve gerekli durumlarda tedavisi yapılmalıdır. 
 • Böbreğin anatomik bozukluklarında ya da doğuştan gelen üreter veya üretra darlıklarında da görülebilen bir durumdur.
Renal pelvis genişlemesinde tedavi

Tek böbrekteki böbrek yolu genişlemeleri, diğer böbrek sağlam ve çalışır durumda olduğunda semptom vermeyebilir. Hastalığın seyri açısından iyi bir durum değildir çünkü teşhisi geç konur. Teşhisin geç konduğu durumlarda tıkanan böbrek artık fonksiyonlarını kaybedebilir. Bu sebeple geri dönüşümü kolay ve tedavi edilebilir olduğundan erken teşhis çok önemlidir. Çift taraflı böbrek yolu genişlemelerinde tedavi, altta yatan hastalığa göre yapılır.
]]> Pelvis Kırığı Ameliyatı https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-kirigi-ameliyati.html Wed, 28 Nov 2018 09:16:11 +0000 Pelvis kırığı ameliyatı, vücudun en önemli kemiklerinden biri olan pelvis kemiği, tabanı yukarıda ve tepesi aşağıda olarak bulunan kemiğin kırılması durumunda tedavisi için uygulanan yöntemlerden biridir. Büyük bir b Pelvis kırığı ameliyatı, vücudun en önemli kemiklerinden biri olan pelvis kemiği, tabanı yukarıda ve tepesi aşağıda olarak bulunan kemiğin kırılması durumunda tedavisi için uygulanan yöntemlerden biridir. Büyük bir bölümü kemikle ile çevrilidir. Ufak bir bölümünde ise kaslar bulunmaktadır. Büyük ve küçük pelvis olmak üzere ikiye ayrılır. Cinsel organları içerisinde bulundurma özelliğine sahip olan bu kemik, cinsel organların ve diğer organların sarkmaması için oldukça önemlidir. Gövdeden bacaklara doğru oluşan kuvvetleri nakletme özelliğine sahiptir. Pelvis kemiğinin kırılması durumunda tanı oldukça önemlidir. Kırık tipi, etki eden gücün şekli ve şiddeti teşhis edilerek tedavi yöntemleri uygulanır. Eğer meydana gelen bu durum ameliyat gerektiriyor ise zaman kaybetmeden müdahale edilmelidir. 

Pelvis kırığı ameliyatı yöntemi ve önemi
 • Pelvis kemiğinin kırılması durumu meydana gelmiş ise kaslar ve bacak üzerene tam yük veremem durumu meydana gelecektir. Bu durumda kalçada çıkıkların oluşmasına neden olabilir. Olabildiğince erken müdahale çıkık oluşumunu engelleyecek ve kalça eklemi korunacaktır. Bu tedavi yöntemi kalça ekleminin filminin çekilmesi ile başlar. 
 • İnsanın yürümesini ve hareket etmesini sağlayan bu kemiğe zarar gelmesi halinde ciddi problemler meydana gelebilmektedir. Zarar gören pelvis kemiğinin kırılma derecesi ve ne taraftan kırıldığı tespit edilerek ameliyatı yapılır.
Pelvis kırığı ameliyatı genellikle önemli bir kısmı anatomiyi bozmadığı için ameliyat yapılmadan yatak istirahati yapılarak tedavi edilir. Ayrıca vücutta oluşan ağrıların şekline göre de ağrı kesici veya kas gevşetici ilaçlar verilir. Ancak bazı durumlarda  pelvis kırıkları hastanın hayatını tehlikeye sokabilir. Bu tür tehlikeli olaylardan biri de kanamanın meydana gelmesidir. Kanama oluşması durumunda acil bir şekilde ameliyat edilmelidir. Oluşmuş olan kanamayı azaltmak için pelvisin hacmini daraltmak ve kanamanın durmasını sağlamak şarttır. 
]]>
Kadınlarda Pelvis Bölgesi Neresidir https://www.pelvis.gen.tr/kadinlarda-pelvis-bolgesi-neresidir.html Wed, 28 Nov 2018 21:51:59 +0000 Kadınlarda Pelvis Bölgesi Neresidir, hayatında hiç gebelik süreci yaşamamış bir kadının pelvis kasları ortalama 80 cm uzunluğunda 45 kilo ağırlığında gövde kısmını taşımaktadır. Kişinin vücut ağırlığ Kadınlarda Pelvis Bölgesi Neresidir, hayatında hiç gebelik süreci yaşamamış bir kadının pelvis kasları ortalama 80 cm uzunluğunda 45 kilo ağırlığında gövde kısmını taşımaktadır. Kişinin vücut ağırlığı yerçekimi etkisi ile pelvis kaslarının üzerine binmektedir. Birde yaşın ilerlemesi ve doğum gibi faktörlerinde devreye girmesi ile, zaman içinde pelvis bölgede zayıflama oluşur. Kadınlarda pelvis bölgesi sakruma sıkıca tutunan ilium, iskium, pubik ve koksiksten oluşur. Sakrum bölgesi 5 sakral vertebradan oluşur. Ortasında zengin bir norovasküler yatak bulunmaktadır. Kadında pelvis bölgesini oluşturan kemikler, pelvik organların asılı bulunduğu sert iskeleti meydana getirir. Bu kemik yapı kadın ayaktaYken pelvik organlara ve kaslara oluşan basıncı en minimumda tutmayı sağlayan harika bir tasarıma sahiptir.

Kadınlarda pelvis bölgesi neresidir

Kadınlarda pelvis bölgesinin yeri, pubik kemik yani leğen kemiğinin ön kısmı, kuyruk sokumu kemiği yani omurga kemiğinin alt kısmı arasında aslı duran kas tabakalarıdır. Kadınlarda pelvis bölgesi mesane, rahim ve bağırsakları yerinde tutarak kalın bağırsağın çıkışını kapatır. Kaslardan oluşan pelvis bölgesi normalde gergin bir şekilde durmalıdır. Ama zaman içinde yaşlanmanın etkisi, yerçekimi ve doğum gibi nedenlerle bu kaslar zayıflayarak güçsüz hale gelmektedir.

Kadınlarda pelvis bölgesi neresidir sorusunun cevabını önce anatomik olarak inceleyelim. Kadınlarda pelvis bölgesi, vajina ve anüsü çember şeklinde çevreleyerek, pelvis organlarını destekler. Pelvis organları, fallop tüpleri yumurtalıklar, rektum, mesane, vajina ve rahimden oluşur. Bu organların hepsi bir iskelet sistemine bağlıdır. Karın ve leğen kemiği bu organları korumakla görevlidir. Bu organların tamamı pelvis bölgesini oluşturur. Pelvis bölgesinde bulunan pelvik kaslar ise tüm bu organların sarkmadan leğen kemiği içerisinde kalmasını sağlar. Pelvis bölgesinde bulunan kaslar ayrıca cinsellikte, dışkı kontrolünde, doğum eylemi sırasında önemli görevlere sahiptir. Kadında pelvis bölgesi hem üreme açısından hem de üriner sistem açısından kilit bölgedir.

]]>
Renal Pelvis Genişlemesi https://www.pelvis.gen.tr/renal-pelvis-genislemesi.html Thu, 29 Nov 2018 06:36:11 +0000 Renal Pelvis Genişlemesi, genelde yeni doğmuş bebeklerde olmaktadır. Bebeklerin böbreklerinin idrarı topladığı kısımın çapı dört ile on mili metrenin üstünde olursa bu genişleme bir sorun teşkil eder. Bu renal pelvis gen Renal Pelvis Genişlemesi, genelde yeni doğmuş bebeklerde olmaktadır. Bebeklerin böbreklerinin idrarı topladığı kısımın çapı dört ile on mili metrenin üstünde olursa bu genişleme bir sorun teşkil eder. Bu renal pelvis genişlemesi yaklaşık olarak her yüz doğumun birinde görülür. Ama her görülmesinde büyük bir sorun teşkil etmez. Ama ciddi bir renal pelvisin genişlemesi bebekte mevcut ise bu ilerde ürolojik bir hastalık olasılığını bir miktar arttırır. Çok rastlanmasa da yüksek gerçekleşen renal pelvis genişlemesi rahatsızlığı beraberinde down sendromunu da getirebilir. Down sendromu dışında kromozomik hastalıklarında yanında gerçekleşmesi mümkündür. 

Renal Pelvis Genişlemesi Neden Meydana Gelir

Renal pelvisin genişlemesi olayı yeni doğan her bebekte vardır. Bu bazen tek böbrekte bazen iki böbrekte birden görülebilir. Bunların büyük bir kısmı doğumla birlikte sorun oluşturmayacak bir hale döner ve genişleme kaybolur. Ama bazı durumlarda bu genişleme aynı şekilde kalır ve kaybolmaz. Bunun sebebi ise böbreklerin birleştiği yerde bir takım tıkanıklıklar veya veziko üreteral bir reflü problemi olma ihtimalide mevcut olur. Bazen bu pelvis genişlemesi ile birlikte ektopik üreterosel (anne karnında ultrason sayesinde tespit edilen doğuştan gelen bir bozukluk, poserior üretral valv (çocukluk çağında olan prostat türü), üretral atrezi (üreter tomurcuğunun bazı kanallardan dolayı gelişememesi) ve çift toplama sistemi diye adlandırılan ve ülkemizde pek görülmeyen ürolojik bazı hastalıklarda olabilir. 

Renal Pelvis Genişlemesi Tedavi Yöntemleri

Eğer pelvis genişlemesi tek böbrekte ve yüksek derece yani dört ile on mili metrenin üstünde değil ise bir tedavi yöntemi yoktur. Çocuk yada büyük nefroloji uzmanı ile koordineli bir şekilde düzenli bir şekilde rutin yapılan kontroller sayesinde bu problem kontrol altına alınabilir. Ama pelvis genişlemesi hem sağ hem sol böbrekte varsa bu çok riskli bir durumdur. Gebelik süresince bebeğin anne karnındaki suyu azalabilir. Bu su sık sık kontrol edilmelidir. Bunun yanında amniyon sıvısı ölçümleri de aksatılmadan kontrol edilmelidir. Eğer gebelikte haftalar geçtikçe renal pelvis büyümesi devam ediyor ve bu problem her iki böbrekte de varsa anne karnındaki bebeğin böbreğine zarar vermesi kaçınılmazdır. Doğum gerçekleştikten hemen sonra pediatrik nöroloji uzmanı tarafından bebek takibe alınmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Eğer genişlik altı mili metre gibi az ise yada tek böbrekte pelvis genişlemesi mevcutsa bu ya anne karnında tedaviyle düzeltilir yada doğumdan bebek normal hayata başladıktan sonra kendi kendine düzelir. Ama bu genişlik sekiz mili metrenin üstünde ise ve doktorunuzun yaptığı testler sonucunda uygun bir ortam dahilinde ise doğum sonrası ameliyat gerçekleştirilebilir. Bu dönemlerden konulan doğru tanı bebeğinizin ilerleyen yaşlarda renal bölgesinde bir hasarın oluşmasını ve aynı zamanda böbrekte oluşabilecek bir hasarı önleyebilir. Renal pelvis genişlemesi saptanan hastalarda hem doğum öncesi hemde doğum sonrası takip altına alınıp uygun tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınması günümüzde tüm sağlık kuruluşlarında mevcuttur. 
]]>
Pelvis Ağrısı Nedir https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-agrisi-nedir.html Fri, 30 Nov 2018 05:23:32 +0000 Pelvis ağrısı nedir, Pelvis leğen kemiği anlamına gelmektedir. Burada bulunan bağırsaklar, yumurtalıklar, idrar torbası, rahim ve tüplere ait patolojilerle alakalı kasık ağrılarıdır. Pelvis ağrısı  genellikle kadı Pelvis ağrısı nedir, Pelvis leğen kemiği anlamına gelmektedir. Burada bulunan bağırsaklar, yumurtalıklar, idrar torbası, rahim ve tüplere ait patolojilerle alakalı kasık ağrılarıdır. Pelvis ağrısı  genellikle kadınlarda  görülen bir sorundur. Pelvis ağrı, kasık ya da alt karın bölgesine yerleşen bir ağrıdır. 6 aydan daha uzun süren pelvis ağrıları kronik bir hal almaktadır. Pelvis ağrılarının neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Bu ağrılar psikolojik olabileceği gibi fizyolojik nedenlere de bağlı gelişebilir. Aniden görülen ya da zamanla kötüye giden pelvis ağrılarında mutlaka doktora gidilmelidir. 

Pelvis ağrısı nedenleri:
 • Sistit
 • Dış gebelik
 • Bağırsak iltihabı
 • İdrar yollarında taş
 • Yumurtalık kistleri
 • Düşük yapma
 • Erken doğum
 • Yumurtalık, rahim ve tüplerin enfeksiyonları
 • Apandisit
 • İskelet sistemine ait rahatsızlıklar
Pelvis ağrı nedir, tanı ve tedavisi nasıl yapılır 

Pelvis ağrının bir çok nedeni olduğu için tanısı zor konulan bir hastalıktır. Tedavisi hastalığın nedeni göre değişmektedir. Kesin bir tanı konulabilmesi için ilk olarak enfeksiyon olup olmadığına bakılmalıdır. Daha sonra idrar ve kan tahlillerine başvurulur. Gerekli görülen durumlarda da küçük cerrahi müdahalelerde yapılabilmektedir. Ağrının çeşidine göre doktorun vereceği ampirik ağrı kesiciler verilmekte ya da doktorun önerisiyle doğum kontrol hapları kullanılmaktadır.
]]>
Pelvis https://www.pelvis.gen.tr/pelvis.html Fri, 30 Nov 2018 06:44:31 +0000 Pelvis, halk tarafından bilindiği adıyla leğen kemiğidir. Leğen kemiği olarak bilinen pelvis, omurga ile kalça arasında bulunan sakral kemik ve koksigeal kemiğin birleşmesiyle meydana gelmiştir. Kadınların cinsel organların Pelvis, halk tarafından bilindiği adıyla leğen kemiğidir. Leğen kemiği olarak bilinen pelvis, omurga ile kalça arasında bulunan sakral kemik ve koksigeal kemiğin birleşmesiyle meydana gelmiştir. Kadınların cinsel organlarını içine alan leğen kemiği bağlarla, karın zarıyla ve kaslarla örtülü olarak bulunur. Pelvis, büyük pelvis ve küçük pelvis olmak üzere 2'ye ayrılır. Büyük pelvis(pelvis majör), kalça çukurları ve sakrum'un yan parçalarının üzerinde kalan bölgede bulunmaktadır. Küçük pelvis( yalnız leğen veya pelvis minör) ise büyük pelvisin boşluğuna denmektedir. İki pelvisi de birbirinden ayıran bir sınır bulunmaktadır. Boyutları ise kişinin cinsiyetine ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. 

Pelvisin görevleri
 • Pelviste doğum sırasında hamilelerin zarar görmemesi için delikler bulunmaktadır. Eğer bu delikler olmasaydı bebek doğarken baş kısmı veya vücudu büyük pelvisten daha iriyse bebek zarar görebilirdi. 
 • İçerisinde çoğu organlarımızı barındırmaktadır. Bu organları korur ve omurgadan gelen vücudun ağırlığını bacaklara paylaştırır. Aynı zamanda içerisinde büyük damarlar, sinirler, idrar yollarına, sınır sistemine ve üreme sistemine ait organlar bulunmaktadır. 
 • Pelvis omurgası ile yürümemizi sağlar. Gün içinde yaptığımız birçok hareketi kolayca yapmamızı sağlar. 
Pelvis çeşitleri
 • Renal pelvis: Renal bobrek demektir. Renal pelvis ise böbrek pelvisi anlamına gelmektedir. Pelvis renalis olarakta bilinmektedir. Böbreklerden süzülen idrarın idrar kesesine nakledilmesine yardımcı olur. Şekli huniyi andırmaktadır. Sağlıklı bir böbrekte renal pelvis 20-25 cm uzunluğunda olurlar. Bundan daha büyük renal pelvis ise bazı hastalıkların habercisidir. 
 • Pelvis kasları: Kadın tarafından idrar yapmak için kullanılan kas grubudur. Bu kas grubu kemik çatında bulunur. 8 rakamına benzeyen bir şekle bürünmüştür. İki halka da önemli uzuvları çevrelemektedir. Bir tarafı vajinayı diğer tarafı ise makatı çevreleyen bu kaslar, vücudumuzda birçok görevi gerçekleştirmektedir. En önemli görevi idrar yaparken idrarı kesmeye yaramasıdır. Bunun dışında idrar yapmayı sağlarlar. İç organların da sarkmadan yerinde durmasına yardımcı olurlar. Doğum sırasında da ıkınmayı sağlamaktadır. Böylece doğum daha da kolaylaşmaktadır. Pelvis kasları bu gibi birçok görevi yerine getirmektedir. Ancak zamanla görevinde aksamlara da rastlanmaktadır. Kişinin sık sık doğum yapması, şişmanlık, bağ doku hastalıkları, ağır işte çalışmak, kabızlık, kasları uyaran sinirlerde zayıflık ve menopoza girilmiş olması sonucunda pelvis kasları görevini yerine getirmemeye başlamaktadır. Sürekli egzersiz yapmak ise bu gibi durumlarla karşılaşma riskini azaltmaktadır.
]]>
Pelvis Kırığı https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-kirigi.html Sat, 01 Dec 2018 03:39:24 +0000 Pelvis kırığı, Pelvis kemiği halk arasında şekli itibariyle leğen kemiği olarak da bilinir ve büyük pelvis kemiği ve küçük pelvisten oluşmaktadır. Küçük pelvisin halk arasında ki ismi ise ''Yalnız leğen'' olarak bilinme Pelvis kırığı, Pelvis kemiği halk arasında şekli itibariyle leğen kemiği olarak da bilinir ve büyük pelvis kemiği ve küçük pelvisten oluşmaktadır. Küçük pelvisin halk arasında ki ismi ise ''Yalnız leğen'' olarak bilinmektedir. Büyük pelvisin arka tarafında ki boşlukta bulunmaktadır. Pelvis kemiği vücudumuzun orta bölümünde yer almakta ve gövdemizin uyluk kemiklerine bağlanmasında önemli bir rol oynar. İçerisinde çok fazla organ barındıran leğen kemiği damar ve sinirsel yapılarını da içerisinde bulundurmaktadır. Vücudumuzun en büyük eklemi olan kalça eklemi de bu boşluğun içerisinde yer almaktadır. Bu sebepten ötürü pelvis kemiğinde oluşabilecek kırıklar hayati tehlike arz etmekte ve kalıcı sakatlıklara neden olabilmektedir. tıbbın her geçen gün daha ileriye gitmesine karşı pelvis kırıkları hala ölümcül olamaya devam ediyor. Pelvis kemiğinin süngerimsi yapıda olması nedeni ile trafik kazaları, çeşitli spor yaralanmaları ve ileri ki yaşlarda yaşlılığın getirdiği uyuklama ile basit bir düşme pelvis kırığının kanamaları kemik kaynakla olabilmektedir.

Pelvis kırığı ve sonrası

Oluşabilecek kazadan sonra erken dönem ki bu en hayati tehlikeyi oluşturan zaman dilimidir. Derhal hastayı uygun bir şekilde sabitleyip hastaneye sevk etmek gereklidir. Pelvis kırıkları sonrasında hayati tehlikeyi atlatmış hastalarda kırığın ciddi bir şekilde tespiti gereklidir. Bununla beraber cerrahi bir müdahaleden sonra, müdahalenin getirebileceği yan etkilerden sakınılıp zaman zaman cerrahi müdahaleden ayrı bir tedavi şekli de uygulanmaktadır. 

Pelvis kırığı: Pelvis kemiğinin kırılması tüm kemiklerin kırık yüzdesinin yalnızca yüzde dördünü oluşturmaktadır. Pelvis kırıkları yanında getirdiği yaralanmalarla mesane ve üretra yaralanması da görülmektedir. Pelvis kırıklarının üçte iki oranında trafik kazalarında meydana gelmektedir. Pelvis kırığı esnasında hastanın şok tablosu da gelişmiş olabilmektedir. Hastanın rektal ve ürogenital kanamalar varsa araştırılmalıdır. Hekim tarafından dikkatli bir şekilde norovasküler muayene yapılmalıdır ki bununla beraber bilgisayarlı tomografi çekişmelidir. Pelvis kırığı hastaları genel olarak dört haftalık yatak istirahati kaynama için yeterlidir. Ancak pelvisi fazla ayrışmış olan hastalarda uzun süreli cerrahi tedavi gerekebilir.
]]>
Pelvis Bölgesi https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-bolgesi.html Sun, 02 Dec 2018 02:44:37 +0000 Pelvis Bölgesi, leğen kemiği de denilmektedir. Yanlarda ve önlerde iki kalça kemiği ile arkada sakral kemik ve koksigeal kemiğin birbirleri ile kenetleşme yapmasıyla oluşur. Bu kemiklerin birbirleri ile birleşmesi sonucu leğene be Pelvis Bölgesi, leğen kemiği de denilmektedir. Yanlarda ve önlerde iki kalça kemiği ile arkada sakral kemik ve koksigeal kemiğin birbirleri ile kenetleşme yapmasıyla oluşur. Bu kemiklerin birbirleri ile birleşmesi sonucu leğene benzeyen bir kemik çatısı oluşu. Bu çatıya da pelvis bölgesi denir. Pelvis omurgamız ile kalça bölgesi arasında bir çatı yapısında olup, bu çatı altında üreme organlarını dış etkenlerden koruyacak şekilde yapılanmıştır. Bu çatı, cinsiyete göre hafif oranda değişiklik gösterse de genellikle 60 derecelik bir açı ile durmaktadır. Pelvis bölgesinde rektumun, üretranın ve vajinanın geçebilmesi için delikler vardır. Bu deliklerin nedeni anne doğum yaparken zarar görmemesine fayda sağlar. Doğum sırasında bebeğin vücut yada baş kısmı annenin pelvis kısmından büyük olduğu zaman doğum esnasında anne yada bebek zarar görecek durumda kalırlar. Bu yüzden pelvis de delikler bulunmaktadır. Vücudumuzdaki ağrı, sancı gibi bazı olumsuz durumlar pelvis bölgesinde ağrılara neden olabilir. Bu ağrının sebebi; bağırsaklarda, üriner ve üreme sisteminde oluşabilecek bir enfeksiyonun yansıması olabilir. Pelvis bölgesindeki ağrı kas, bağ veya doku yapısından kaynaklanabilir. Bazen bu ağrı bölgedeki sinirlerine hasar verebilir. 

Üreme sisteminden kaynaklanan pelvis bölgesi ağrı nedenleri;
 • Dış gebelik
 • Düşük
 • Yumurtalık kistleri
 • Yumurtalık kanseri
 • Adenomyozis
 • Menstrual kramplar 
 • Ovulasyon ağrıları
 • İnflamatuar hastalıklar 
 • Kasık fıtığı
 • Kolon kanseri
 • Böbrek taşları
 • Yapışıklıklar
 • Kabızlık
Pelvis bölgesi muayenesi, vajina ile dişi üreme organlarının (rahim, yumurtalıklar ve rahim yolu) muayene edilmesidir. Genellikle 18 yaşına gelindiğinde pelvis bölgesi muayenenizi yaptırmanız gerekmektedir. Doktorunuzun cinsel organlarınızın sağlıklı olup olmadığını muayene etmelidir. Jinekologlar, aile hekiminiz, ergen tıp doktorları, dahiliye hekimleri ve konu ile ilgili uzman hemşireler tarafından bu muayeneyi yaptırabilirsiniz. Bütün bu muayene özel bir muayene odasında yapılır ve yaklaşık 10-15 dakika arası sürer. Doktorunuz bölgede yara, döküntü, apse, tümör, kızarık gibi oluşumlar olup olmadığı yönünden muayene eder. Ultrasonagrafi ile muayene de ise pelvis bölgesinin iç tarafında oluşacak rahim kanseri, yumurtalık kistleri, endometriozis gibi hastalıkların muayenesi yapılır. Erkeklerde oluşabilecek pelvis ağrılarında ise prostat, idrar yollarında taş oluşumu, kolon kanseri, testislerde iltihap (orşitis), penis enfeksiyonu, kasık fıtığı, hemoroid (basur), sistosel gibi durumlardan kaynaklanır. Erkek bebeklerde ise 1,5 yada 2 yaşına gelene kadar pelvis bölgesi muayenesi yapılmalıdır. Bu yaşlardaki erkek bebeklerde, karın boşluğundan testis torbasının içene testisler inmektedir. Bu yaşlardaki bebeklerde mutlaka testis muayenesi yapılmalıdır. Eğer bu yaşlara kadar inmemiş ise ameliyatla inmesi sağlanmalıdır. Aksi taktirde kısırlık söz konusudur. Erkeklerde 16 yaşlarında pelvis bölgesi muayenesi yaptırmalıdırlar.   
]]>
Pelvis Ap Çapı Kaç Olmalı https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-ap-capi-kac-olmali.html Sun, 02 Dec 2018 11:42:30 +0000 Pelvis AP Çapı Kaç Olmalı, Çocuklarda görülen böbrek rahatsızlığıdır. Pelvis böbrekte süzülen idrarı üreter kanalına aktaran huni şeklindeki kısma denir. İdrarı dışarı atmayı sağlar. Bebek ve çocukta pelvis değeri Pelvis AP Çapı Kaç Olmalı, Çocuklarda görülen böbrek rahatsızlığıdır. Pelvis böbrekte süzülen idrarı üreter kanalına aktaran huni şeklindeki kısma denir. İdrarı dışarı atmayı sağlar. Bebek ve çocukta pelvis değeri küçüktür. Sol böbrek renal pelvis ve sağ böbrek renal pelvis çapı aynıdır. Sağlıklı kişinin böbrek renal pervis ap çapı 10-15 mm aralığında olur. Eğer pervis ap çapı ve boyu 18-35 mm olursa sağlık sorunu oluşur. Bebeğin aylık, yaşına ve boyuna göre ap çapı değişir. Bebeğin pelvisinde genişleme olayı idrarın yarıda kesilmesini veya hiç gelmemesini oluşturur. İdrar yolu enfeksiyon kapar. Sindirim sistemi yavaşlar. Böbrekte problem oluşur. Üreter ve üretrada darlık olayı oluşur. Böbreğin boyunun artması ciddi hastalık riski oluşturur. 

Pelvis ap özellileri

Pelvis ap çapı kaç olmalı denildiğinde eğer 10 mm üzerinde gelişen pelvis çapı sağlık sorunu oluşturur. Her 100 kişiden birinde bu hastalık oluşur. Kalikslerin birbirinden ayrılması ile renal pelvis çapında genişleme olur. Erkeklerde kızlara göre sol böbrek taraftaki pelvis çapı genişliği sağ böbrek tarafına göre görülme oranı daha çoktur. İdrar yolunda tıkanıklık oluşmasıyla kronik hastalık riski başlar. Böbrekte anormal haller görülür. Böbrek dokusu yumuşak olduğu için tıkanıklık oluşur. Kist oluşma riski başlar. Pelvis çapında genişleme görülür. Pelvis dış görünüşte havuz görünümde olur. Yuvarlak topa ve küreye benzer. Pelvis çapı uzmanlar tarafından ultrasonda görülür. Milimetre olarak çap oluşur. Hamilelik döneminin her ayında pelvis çapı değişir. Doğum süresine kadar ap çapı 5 mm'yi geçerse sağlık sorunu olduğunu belli eder. Bebek doğumdan sonra ameliyata alınır.
]]>
Pelvis İskeleti https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-iskeleti.html Mon, 03 Dec 2018 06:40:48 +0000 Pelvis iskeleti, Pelvis kemiğinin halk arasındaki ismi yapısı ve şekli gereği ''leğen kemiği'' olarakta bilinmektedir. Pelvis kemiğinin vücudumuzda bulunduğu yer; bel kısmından başlayarak kuyruk sokumunun üst tarafına kadar uz Pelvis iskeleti, Pelvis kemiğinin halk arasındaki ismi yapısı ve şekli gereği ''leğen kemiği'' olarakta bilinmektedir. Pelvis kemiğinin vücudumuzda bulunduğu yer; bel kısmından başlayarak kuyruk sokumunun üst tarafına kadar uzanan kaslı bir kemiktir. Bacak kemikleri ile birleşip omurga ile vücudun ağırlığını taşıyan bir kemiktir. Pelvis kemiği altında bulunan uyluk kemiği ile üstündeki omurga kemiği ile eklem oluşturmaktadır. Pelvis boşluğu kadınların doğumsal yolunu bütünleyen koruyucu bir özellik taşır. Leğen kemiği vücudun dim dik ayakta durması için önemli bir kemik grafiğidir. Kısacası tepe noktası aşağıya bakar halde bir huniye benzemektedir.

Pelvis iskeleti yapısını iki ana dalda incelemek mümkündür. Bunlar; büyük ve küçük pelvis kemikleridir. Küçük pelvis kemiği büyük pelvis kemiğinin arkasında bulunan boşlukta bulunur. Ve halk arasındaki ismi ''yalnız leğen''dir. Pelvisin büyük olan duvarları küçük olan duvarın kaslarla bağlarını tamamlamaktadır. Büyük pelvis kemiği ile küçük pelvis kemiği birbirlerinden promontorium ve simfizis pubis ile bölünürler. Pelvis boşluğu daraldığı için üstündeki darlık altında kalan kısmı kapatır ve pelvis alt darlığı oluşmaktadır. Bu bahsetmiş olduğum pelvis alt darlığının kaslar ile bağ yapması sonucunda yeni bir yumuşak doku oluşur. Bu yumuşaklıkta ise üretra ve vajina gibi aralıklar bulunmaktadır. Bu delikler hamile bir annenin doğum esnasında pelvis çapının genişlemesi ile bebek başının ve bebeğin vücudunun rahat bir şekilde geçmesine olanak sağlar. Lakin bazı pelvis çeşitleri buna uygun olarak yaratılmayıp darlık oluştuğu için böylesi durumlarda doğum için sezeryan tercih edilmelidir.

Pelvis iskeleti görevi

Leğen kemiğinin başlıca görevi omurga ve bacakların birleşmesinde eklem görevi görür. Ayrıca vücudum ayakta durmasına olanak sağlar. Örneğin; oturmak, kalkmak, yürümek veya koşmak gibi hareketlerde bireyin rahat bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Ayrıca leğen kemiği içerisinde sinir, idrar yolları, üreme sistemi gibi birçok organı içerisinde bulundurur.
]]>
Pelvis Kırığı İyileşme Süresi https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-kirigi-iyilesme-suresi.html Tue, 04 Dec 2018 03:22:58 +0000 Pelvis kırığı iyileşme süreci, kırığın iyileşme sürecinin zamanında olması için tedavi ve hastanın dikkat etmesi oldukça önemlidir. Pelvis kırığı özellikle yaşlılardan çok görülse de her yaşta görülebilen bir so Pelvis kırığı iyileşme süreci, kırığın iyileşme sürecinin zamanında olması için tedavi ve hastanın dikkat etmesi oldukça önemlidir. Pelvis kırığı özellikle yaşlılardan çok görülse de her yaşta görülebilen bir sorundur. Pelvis kırığı mesane, üretra gibi organların zarar görmesine hatta bazen iç kanamaya neden olabilmektedir. Pelvis kırığının yerine göre iyileşme süreci değişmektedir. Yaşlılarda çok geç iyileştiği düşünülse de doğru tedavi ile kırık yine zamanında iyileşmektedir. Kırığın iyileşme süreci olarak farklılıkları vardır. Kemiklerin canlılığının olması iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar. Eğer kırık sonucunda damarlar zarar görür ise kırığın iyileşmesi zaman alır. Çünkü kemikler kan ile beslenmektedir. Eğer baş ve boyun bölgesinin kanlanması bozulur ise iyileşme hiçbir zaman gerçekleşmeyebilir. Çünkü baş ve boyun bölgesinin kanlanması bozulur ve kemiğin baş kısmının cansızlaşmasına neden olur. Kırıkta iyileşmenin olacağı da kemiğin canlanacağı anlamına gelmemektedir. Cansız olan kemik 2 yıl sonra yumuşar ve hastanın ağrı çekmesine ve yürümekte zorluk çekmesine neden olur. Bu yüzden bu bölgede meydana gelen kırıkların tedavisi uzun sürer, zor ve problemli olur.

Pelvis kırığı iyileşme süreci ve tedavi yöntemleri 
 • Cerrahi işlem
 • Konservatif yatak istirahat
 • Traksiyon
 • Hamak yöntemi
 • Kapalı redüksiyon
 • Pelvis eksternal fiksatürü
 • Açık redüksiyon kirshner telleri
 • Plak ya da vida ile internal fiksasyon uygulanabilir. Bu işlemlerden sonra hasta hareketlerine dikkat ederek iyileşme sürecine destek olmalıdır.
]]>
Pelvis Nedir https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-nedir.html Tue, 04 Dec 2018 13:19:10 +0000 Pelvis nedir, Pelvis kelimesi dilimize Fransızcadan geçen tıbbi bir terimdir. Pelvis halk arasında leğen kemiği olarak da bilinmektedir. Pelvis kemiğinin işlevi olarak vücudumuzun omurgamız ile kalça bölgemiz arasında bulunmakta Pelvis nedir, Pelvis kelimesi dilimize Fransızcadan geçen tıbbi bir terimdir. Pelvis halk arasında leğen kemiği olarak da bilinmektedir. Pelvis kemiğinin işlevi olarak vücudumuzun omurgamız ile kalça bölgemiz arasında bulunmakta ve etrafı kemiklerden oluştuğu için halk arasında leğen kemiği olarak bilinmektedir. Pelvis kemiğini birbirinden ayıran sınır ve çizgilere baktığımız zaman omurlar arasında çıkıntılar ve publis simfizinin üst kenarını oluşturmaktadır. Pelvis kemiği vücudumuzdaki diğer birçok kemik gibi yaşa göre ve bireyin cinsiyetine göre yapısı gereği değişiklik göstermektedir. Fakat normal bir biçimde yatay düzleme alacak olursak altmış derecelik bir açı yapacak şekilde durmaktadır. 

Pelvisi iki ana başlık altında incelememiz mümkündür, bunlar; Büyük pelvis kemiği ve küçük pelvis kemiğidir. Bu iki pelvis kemiğinin arasındaki temel farklar büyük pelvis kalça çukurları ve sakrum'un yan tarafında bulunan terminal çizgi üzerinde kalan bölümleri arasındaki kısımda bulunmaktadır. Küçük pelvis ise büyük pelvisin bulunduğu konumun geri kalan boşluğuna denilmektedir. Bununla beraber küçük pelvisin diğer bir adı da ''yalnız leğen'' dir.  Pelvis kemiği bulunduğu konum gereği üretra, vajina ve rektum'un kolaylıkla geçebilmesi için delikler bulunmaktadır. Bunların en büyük nedeni ise doğum esnasında annenin zarar görmemesidir. Lakin doğum esnasında bebeğin baş kısmı annenin pelvis kemiğinden büyük olursa ve bu kanaldan geçeceği için hem anne hem de bebek zarar görmüş olur. Bu sebeple de pelviste delikler bulunmaktadır. Ancak pelvis kemiğinde bulunan bu deliklere rağmen bebek normal yollarla doğmuyorsa şayet sezeryan yolu ile doğabilir. 

Pelvis nedir, çeşitleri nelerdir

Pelvis kemiğinin bireylerin yaşa ve cinsiyetine göre farklılıklar gösterebileceğini daha önce bahsetmiştim. Pelvis çeşitlerine göre kendi içinde dört şekilde incelenebilir. 

Jinekoid pelvis; Kadın tipi pelvistir. Düz yan duvarlara sahip çıkıntısı ise az olan iskial dikenlere, pelvis boşluğuna doğru eğik şeklinde sakruma sahiptir. Bunun kadın pelvisi denmesinin en önemli nedeni publis açısının da geçiş olması nedeniyle bebeğin doğum esnasında kolay bir şekilde geçimini sağlamaktadır. Kadınlarda en çok görülen pelvis tipidir. 

Android pelvis; Android pelvisin giriş kısmı kalp şekline benzemektedir. Yan duvarları birbirine oldukça yakındır ve bununla beraber publis açısı dardır. 

Antropoid pelvis; giriş kısmı oval şeklinde olup ön ve arka kutru oldukça uzundur. Sakrumu pelvis boşluğuna doğru eğimlidir. Bu durum onu orta pelvisin ve çıkımın ölçüleri vajinal doğum için uygundur. 

Platipelloid pelvis; Giriş kısmı elips şekline benzemektedir. Orta pelvisin çıkımları ve ölçüleri oldukça dardır. Bu sebeple kadınlar için vajinal doğum için uygun değildir. Bu durumda sezeryan gereklidir.
]]>
Pelvis Anatomisi https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-anatomisi.html Tue, 04 Dec 2018 14:24:29 +0000 Pelvis anatomisi, Pelvis duvarı, pelvis içi organlar, pelvis damarları ve pelvis sinirleri, pelvis tabanı ve pelvis iskeletinden oluşmaktadır. Pelvise halk arasında kalça kemiği de denilmektedir. Pelviste bulunan bazı özellikler do Pelvis anatomisi, Pelvis duvarı, pelvis içi organlar, pelvis damarları ve pelvis sinirleri, pelvis tabanı ve pelvis iskeletinden oluşmaktadır. Pelvise halk arasında kalça kemiği de denilmektedir. Pelviste bulunan bazı özellikler doğum için önemli görevler üstlenmektedir. 
 • Pelvis iskeleti : Sağ ve sol os coxae, sacrum ve coccyxden oluşmaktadır. Bu kemiklerin birleştiği bölgede oluşan boşluğa cavitas pelvis (pelvis boşluğu) denilmektedir. Linea terminalis ise promontorium, linea arcuata, symphysis pubicadan oluşur. Pelvis major (linea terminalis üstü), pelvis minör (linea terminalis altı) gerçek terminalis de denilmektedir. Apertura pelvis superior-inferior, di aphragma pervis, diaphragma urogenitalden oluşmaktadır.
 • Pelviste duvarları: Ön duvarı os pubis, musculus obturator int. ve fasyası; symphysis pubicadan oluşur. Yan duvarları musculus obturator int. ve faysası; n. Obturatorius, a.v.obturatoria, a.ilica interna' nın diğer dalları sacrum, OS iliumun bir bölümü, art.sacroilica; m.priformis, plexus sacralis, a.v.ilica interna'dan oluşmaktadır.
 • Pelviste tabanı: Döşeme olarak da bilinir. M.levator ani ; m.puborectalis, m.pubococcygeus, m.iliococcygeus. M.cocccygeus kaslarından oluşmaktadır.
 • Pelvis sinirleri: Truncus lumbosacralis; L4' ün inen parçası ve L5' in ventral ramusundan oluşur. Plexus sacralis ise Tr.lumbosacralis ve S1-S4 ' ün ventral dallarından oluşur. 
N.ischiadicua: L4-S3 den oluşur. Ayrıca bu sinir M.priformis kasının önünde yer almaktadır, vücudun en kalın siniridir, Foramen infrapriformeden geçmemektedir. Hem de gluteal bölgeye gitmektedir. 

N.pudendus: S2-S4'ten oluşur. Bu sinir A.pudenda internaya eşlik etmektedir. Perineuma gitmektedir. Perineal kaslar ve musculus sphincter ani externusu innerve eden bir sinirdir. Penis (klitorisin) dorsal siniri olarak sonlanmaktadır. Pleksus sacralisinde dalıdır.

N. Gluteus superior: L4-S1'den oluşur. Bu sinir musculus gluteus medius, musculus gluteus minimus ve musculus tensor fascia lata'yı innerve eder. Ayrıca bu sinir Pleksus sacralisin de bir dalıdır.

N.obturatorius: L2-L4'ten oluşur. Bu sinir Pleksus lumbalisin dalıdır. Pelvis duvarı boyunca uzanmaktadır. Ayrıca foramen obturatorumdan da geçer. Uyluk iç yan kaslarını innerve etmektedir. 
 • Pelvis damarları: Arteria iliaca externa arteria femoralis, a.epigastrica inferior, a.circumflexa ilium prof. diye üç damla ayrılmaktadır. Diğer büyük damar ise arteria iliaca interna'dır. Bu damarda iki kola ayrılmaktadır. Birincisi turuncus arterior, ikincisi turuncu posterior'dur.
]]>
Pelvis Grafisi https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-grafisi.html Wed, 05 Dec 2018 07:25:30 +0000 Pelvis Grafisi,  X ışınlarının 1896 yılında keşfinden bu yana geliştirilen röntgen (grafi) cihazı, bir girişim yapmadan önce vücudun içini görmeyi kolaylaştırdığı için yaygın olarak doktorların tercih ettiği bir yönt Pelvis Grafisi,  X ışınlarının 1896 yılında keşfinden bu yana geliştirilen röntgen (grafi) cihazı, bir girişim yapmadan önce vücudun içini görmeyi kolaylaştırdığı için yaygın olarak doktorların tercih ettiği bir yöntemdir. Çeşitli röntgen tipleri vardır; pelvis röntgeni ya da bir diğer adıyla pelvis grafisi özellikle üreme ve sindirim organlarının çoğunluğu tutan kalçalar arasındaki bölge olan pelvis bölgesinde bakar. Pelvis aslında üç kemikten oluşmuştur. İlium, ishium ve pubis adında bu üç kemik ve kalça eklemi pelvisi oluşturur. 

Pelvis grafisi özellikleri

Tüm röntgenler radyasyon içerir. Bu nedenle hamile kadınlar veya küçük çocuklarda önerilmez. Röntgen çekilen tüm hastalar, röntgenin içerdiği X ışınları sayesinde az miktarda da olsa radyasyona maruz kalırlar. Bu maruz konulan radyasyon dozu yetişkinler için güvenli kabul edilir ancak gelişmekte olan anne karnındaki bebekler ve çocuklar için güvenli kabul edilmeyebilir. Hasta hamileyse doktoru tarafından ek alternatif yöntem olarak Manyetik Rezonans Görüntülemeyi (MRG) önerebilir. Eğer hastada pelvis kırığı varsa röntgen sırasında uygun pozisyon ayarlanması gerektiğinden hasta ağrı verebilir. Bu sebeple hasta endişeliyse röntgen çekmeden önce doktorundan ağrı kesici isteyebilir. 

Röntgen çekilmeden önce vücutta herhangi bir mücevher veya anne metalik nesne bulunmamalıdır. Çünkü bu maddeler ışınların vücuttan geçmesini engelleyebilir. Bu sebeple bunların çıkarılması gerekir.

Röntgen yöntemini doktorlar çeşitli sebeplerle isteyebilir. En sık trafik kazası veya düşme gibi bir travmatik olaydan dolayı hasarlandığını düşündükleri bölge için isterler. 

Pelvis röntgeni hangi durumlarda istenir  
 • Kalçayı etkileyen artrit durumunda, 
 • Sakurumun ileumla birleştiği yerde inflamasyon varsa,
 • Pelviste kırık varlığında, 
 • Omurga veya sakroiliak eklemde tutukluk olduğunda,
 • Tümör varlığında,
Bazen çekilen pelvis grafilerinde kontrast madde enjeksiyonu yapılması gerekebilir. Kontrast madde olarak genelde iyodür boyası kullanılır ve bu iyodür boyası bazen yan etkilere yol açabilir. Bunlar; alerji, kaşıntı, baş dönmesi ve bulantıdır. 

Röntgen çekildikten sonra invaziv bir işlem olmadığından hasta ayağa kalkıp günlük hayatına dönebilir. Radyolog tarafından incelenen görüntüler doktora gönderilir. Doktorun, röntgenleri ve radyoloğun raporunu gözden geçirmesi ile ileri tetkik gerekip gerekmediğine karar verir.
]]>
Pelvis Tipleri https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-tipleri.html Thu, 06 Dec 2018 02:58:22 +0000 Pelvis tiplerii bütün insanlarda bulunan kemik çeşitlerinden biridir.Bu kemiği kırılmalarında kişi hemen ameliyata alınır. Pelvis kemikleri insanın önemli kemikleri arasında bulunan kemiktir. Bu kemiği tipleri vardı Pelvis tiplerii bütün insanlarda bulunan kemik çeşitlerinden biridir.Bu kemiği kırılmalarında kişi hemen ameliyata alınır. Pelvis kemikleri insanın önemli kemikleri arasında bulunan kemiktir. Bu kemiği tipleri vardır. Bu tipler genellikle yabancı biyolojiye göre adlandırıldığı için bu kemik tiplerinin isimleri yabancı kelimelerden oluşmuştur. 

Pelvis kemik tiplerine göz atalım:

Jinekoid pelvis: Bu kemik tipi genellikle kadın tipi pelvis kemik tipidir. Ancak erkeklerde de bulunmaktadır. Bu kemik  tipi çıkıntısı az olan bir kemik tipidir. BU kemik geniş olduğu için fetüsün geçişi kolaylaşmaktadır. Bu kemik tipi normal doğum için en uygun kemik tipi olduğu için genellikle kadınlarda bulunur.

Android pelvis: Bu kemik tipi kalp şeklinde olan bir kemiktir. Bu kemiğin yan duvarları birbirine yakındır. Ve pubis açısı dardır. 

Antropoid pelvis: Bu pelvis tipi olan kemik girimi oval şeklinde olan kemik tipidir. Bu kemik tipi boşluğa doğru eğimlidir. Bu kemik tipi de  vajinal doğum için uygundur.

Bu kemik tipleri bazılarıdır. Bu kemik tipleri bazıları bayan olan kişilerde bulunmaktadır. Ancak erekler de de bulunan pelvis kemik tipleri vardır. Bu kemik tipi genellikle kalça bölgelerinde bulunan kemik tipleri olduğu için kırılmalar söz konusu olduğu taktirde felçlik bile kişide görülebilir. Pelvis kemik kırılmalarında  önemli olan bazı ameliyatlar geçirmek zorunda kalınabilir. Bu ameliyatlarda kemik tipinin bozulmasına da yol açabilir. Bu erkekler için değilde bayanlar için kötü bir değişikliktir.
]]>
Pelvis Kası Egzersizi https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-kasi-egzersizi.html Thu, 06 Dec 2018 21:13:48 +0000 Pelvis Kası Egzersizi, kalp damar zorlanması yaşamadan yapılan egzersizlerdir. Bu egzersizler aşk kası olarak adlandırılan ve vücudun en önemli görevlere sahip olan kas guruplarındandır. Dr. Arnold Kegel tarafından 1948 sen Pelvis Kası Egzersizi, kalp damar zorlanması yaşamadan yapılan egzersizlerdir. Bu egzersizler aşk kası olarak adlandırılan ve vücudun en önemli görevlere sahip olan kas guruplarındandır. Dr. Arnold Kegel tarafından 1948 senesinde önem derecesi belirlendiği için kegel egzersizi olarak da isimlendirilmektedir. Temel olarak 4 farklı hareketten oluşan bu egzersiz daha sağlıklı bir cinsel yaşam ve büyük sağlık yararları sağlamaktadır. 

Pelvis kas egzersizi şekilleri 

 • Sırt üstü uzanın, ayaklarınız yere basık durumda iken nefes alın ve bacaklarınızı diz kısmından bükerek kalçanızı sıkın ve havaya kaldırın. Kalçanız havada iken 10 kadar durun  bu esnada nefes alın ve kalçanızı indirin. Kalçanızı yere indirince pelvis kasınızı gevşetin. 
 • Sırt duvarda iken bacaklarınızı kalçanızın genişliği ölçüsünde açın ve nefes alın. Bu esnada sanki bbir sandalyede oturuyormuş pozisyonuna gelin. Vücudunuzu oturuyormuş pozisyonuna getirince 10 sn kadar bekleyin. Daha sonra kalkın ve tekrar 10 sn. kadar dinlenip hareketi tekrar yapın. 10 kez bu hareketi tekrarlayınız. 
 • Bacaklarınızı aynı hiza üzerinde birleştirin bu şekilde ayakta durunuz. Sonra bacakları açarak ellerinizi yukarı başınızın üzerine getirince aynı anda zıplayarak bacaklarınızı açın Zıplama yaparken pelvis kasları sıkın  bacaklarınızı açarken de pelvis kasınızı serbest bırakın. Bu hareketi 30 sn. Ve 60 saniyede bir tekrar edin.
 • Sırtının yere gelecek şekilde uzanın. Kollarınızı kırmadan düz bir şekilde yukarı doğru kaldırın. Sanki sandalye üzerinde oturuyormuş gibi bacaklarınızı dizlerinizden bükün ve bacaklarınızı havada tutun. Böyle iken pelvis kasını sıkın ve kolunuzu dik olarak bükmeden başınızın hizasına getirin. Sağ bacağınızı yerde düz konumda indirerek düzleştirin.
]]>
Pelvis Kemikleri https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-kemikleri.html Thu, 06 Dec 2018 21:33:59 +0000 Pelvis Kemikleri, yapısı çoğunlukla kemik ve az miktarda kaslardan oluşan, huni şeklindeki vücudun kalça kısmında bulunan kemiklerdir. Leğen kemiği ve kuyruk kemikleri arasındaki bağlar pelvis kemiklerini oluşturmaktadır. Büy Pelvis Kemikleri, yapısı çoğunlukla kemik ve az miktarda kaslardan oluşan, huni şeklindeki vücudun kalça kısmında bulunan kemiklerdir. Leğen kemiği ve kuyruk kemikleri arasındaki bağlar pelvis kemiklerini oluşturmaktadır. Büyük pelvis ve küçük pelvis olmak üzere iki farklı kemik olarak vücutta bulunurlar. Pelvis kemikleri erkeklerde ve bayanlarda doğal olarak farklılık gösterir. Bayanlar için doğum esnasında da bu pelvis kemiklerinin kişideki yapısı çok önemlidir. Normal doğumun gerçekleşebilmesi için ve bebeğin kafasının da rahat geçebileceği büyüklükte olması önemlidir. Normal doğumun gerçekleşebilmesi için bebeğin gelişmişliği ve kafa büyüklüğü annenin pelvis kemiklerinin genişliğiyle orantılı olması gerekir. Herhangi bir sebepten dolayı bu oran sağlanamamışsa, sezaryen doğum önerilir. Hamilelik döneminde annenin vücudundaki hormonsal değişimlerin bir amacı da bu pelvis kemiklerini doğuma hazır hale getirmektir. Vücutta salgılanan progesteron hormonu sayesinde pelvis kemiklerini gevşetir, böylece doğum sırasında pelvis kemikleri genişleyerek, doğumun kolaylaşmasına yardımcı olur. 

Büyük Pelvis: Pelvis üstünde, kalça çukuru ve sakrum yanlarında bulunan boşluğun adıdır.

Küçük Pelvis: Büyük pelvis boşluğunun alt kısmında bulunan kemiktir.

Pelvis Kemiğinin Görevleri:
 • Çoğu organımızın temelini oluşturur.
 • En önemli amacı organları korumaktır.
 • Omurganın taşıdığı vücut ağırlığının bacaklara verilmesini sağlar.
 • Bacaklardaki ağırlığı da taşıyan bir köprü görevindedir.
 • Oluşturduğu bu köprü sayesinde günlük oturma, kalkma, yürüme gibi hareketlerimizi gerçekleştirebiliriz.
 • Vücudun taşınabilmesi için iskelette bulunan en önemli kemiklerden biridir.
 • İçerisinde üreme organları, sindirim sistemleri, önemli damar ve sinirleri barındırmaktadır.
]]>
Pelvis Kası https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-kasi.html Fri, 07 Dec 2018 16:09:37 +0000 Pelvis Kası, diğer adı ile aşk kası olarak bilinir. Vücudun en önemli görevini yapar ve kendisine ait bir çok görevi vardır. Bayanın idrarını rahat yapmasını sağlar. Kemik çatısında bulunan önemli kastır. Şekil olarak 8 Pelvis Kası, diğer adı ile aşk kası olarak bilinir. Vücudun en önemli görevini yapar ve kendisine ait bir çok görevi vardır. Bayanın idrarını rahat yapmasını sağlar. Kemik çatısında bulunan önemli kastır. Şekil olarak 8 rakamına benzer. Pelvis kası idrar yaparken idrarın yarıda kesilmesi görevini yapar. Vajina bölgesi içine parmak girdiği zaman sıkışmasını ve içeri alınmasını sağlayan kastır. Sağlıklı cinsel yaşantı sağlar. Öksürme, hapşurma, yorulma ve ayakta durarken idrar kaçırılmasına neden olan kastır. Bayan ve erkeğin istek zevkini oluşturur. Bayanın mesane ve rahimin kasılıp açılmasını sağlar. Pelvis kasın gevşeyip kasılması cinsellikte zevk almayı sağlar. Seks yaşantının rahat geçmesine faydalı olur. Erkeğin cinsel organının sertleşip boşalmasını sağlar. Pelvis kasın çok çalışması kronik ve bulaşıcı hastalık riskini arttırır. Bayanın sık doğum yapması ve kilo alması pelvis kası görevini aksatır. Günlük spor ve egzersiz yapılması kasın hareket etmesini sağlar. Pelvis kasın normal çalışması sağlıklı yaşamı oluşturur. Erkeğin cinsellik yaşantısı için görev oluşturur. Zevk alma duygusu, rahatlama duygusu oluşturur. Kas açılıp kapandığı için acıtma riski oluşturmaz. Esnek yapıda olduğu için rahatlama etkisi sağlar.

Pelvis kası faydaları

İnsan vücudu için önemli organdır. Vücudun rahatlaması ve boşalması için gevşeme oluşturur. Bayanın kolay doğum yapmasını sağlar. Doğum sırasında vajina bölgesinin açılıp genişlemesine yardımcı olur. Dışkının dışarı atılmasını sağlar. Cinsellikte bayanın ve erkeğin zevk alma duygusunu ortaya çıkarır. İdrarı tutmaya ve yarıda bırakmayı sağlar. Cinselliğin istekli ve arzulu geçmesini sağlar. Vücut iç organın sabit durmasını sağlar. Bayanın vajina bölgesindeki zevk suyunun akmasını sağlar. Erkeğin isteğini arttırır.
]]>
Pelvis Egzersizleri https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-egzersizleri.html Fri, 07 Dec 2018 23:24:25 +0000 Pelvis Egzersizleri; İdrar torbası, rektum, vajina ve rahmi sarıp destekleyen pelvis kemiğinde bulunan kasları kuvvetlendirmek için yapılan pelvis egzersizleri, pelvis kaslarını güçlendirmek ile beraber idrar tutamama problemi ve c Pelvis Egzersizleri; İdrar torbası, rektum, vajina ve rahmi sarıp destekleyen pelvis kemiğinde bulunan kasları kuvvetlendirmek için yapılan pelvis egzersizleri, pelvis kaslarını güçlendirmek ile beraber idrar tutamama problemi ve cinsel hayatı geliştirmek için yapılan egzersizlerdir. Kegel egzersizleri olarak da bilinen pelvis egzersizleri pelvik kemiğinde bulunan kasların doğum anında kasılma görevini de üstlenmesi ve doğumda büyük bir role sahip olması nedeniyle hamilelik döneminde ve doğumdan sonra da yapılması oldukça faydalı olan egzersizler arasındadır. Pelvis egzersizleri aynı zamanda kadınlarda gülme, öksürme ve hapşırma gibi birçok durumdan dolayı ortaya çıkan idrar kaçırma problemine karşı da oldukça faydalıdır.

Pelvis egzersizleri gücünü kaybetmiş ve yıpranmış kasların idrar kaçırma problemi ortaya çıkarması nedeniyle kasların görevlerini iyi bir şekilde yerine getirmesi için yapılabilir. Aynı zamanda kadınların cinsel hayatında oldukça önemli sahip olan bu kasların güçlenmesi daha iyi bir cinsel hayat yaşanması içinde oldukça önemli olduğu için pelvis egzersizlerinin bu kasların güçlenmesinde etkisi oldukça fazladır.

Pelvis egzersizleri nasıl yapılır

Pelvis egzersizleri her zaman ve her yerde oldukça kolay uygulayabilir. Penis egzersizi yapmak için öncelikle  mesanenin boş olmasına özen gösterilmelidir. Bu nedenle egzersizi yapmadan önce idrarın yapılmasında fayda vardır. Düz bir zeminin üzerine sırt üstü uzanın ve sağ ve sol ayaklarınızın tabanlı yere yapışık olacak şekilde dizlerinizi gövdenize doğru hafif çekin. Vücudumuzu hareket ettirmeden ve belinizin yukarı doğru kalkmasına engel olarak yalnızca kalça kaslarınızı tuvaletinizi sıkıyormuş gibi kasın. Bu şekilde 10 saniye kaldıktan sonra kası gevşek bırakın. Bu hareketi günde 3 defa 10 defa tekrar edebilirsiniz. Bu egzersizi yatarak yapabileceğiniz gibi aynı zamanda ayakta, oturarak ve her ortamda kolaylıkla yapabilirsiniz. Aynı zamanda idrar yaparken idrarın yarıda keserek pelvik kaslarının kasılmasını sağlayabilirsiniz. Bu egzersiz uygulanırken kesinlikle karın kaslarını kullanmamaya özen gösterip doğru nefes alıp vermeye çalışmalısınız. Yapılması oldukça kolay olan pelvik egzersizleri düzenli olarak uygulandığı takdirde takdirde çoğunlukla 4-6 hafta arasında etkilerini gösterir.
]]>
Pelvis Kası Güçlendirme https://www.pelvis.gen.tr/pelvis-kasi-guclendirme.html Sat, 08 Dec 2018 06:21:23 +0000 Pelvis Kası Güçlendirme, aşk kası olarak da bilinen pelvis kasları, kadın da istemli olarak çalışan kas gurubudur. İdrar yapma, idrar tutma, cinsel yaşamdaki aktif olma yönünü sağlayan ve doğum yapma eylemi sırasın Pelvis Kası Güçlendirme, aşk kası olarak da bilinen pelvis kasları, kadın da istemli olarak çalışan kas gurubudur. İdrar yapma, idrar tutma, cinsel yaşamdaki aktif olma yönünü sağlayan ve doğum yapma eylemi sırasında rahimin kasılarak bebeği dışarı çıkarmasını sağlayan en önemli kas guruplarındandır. Pelvis kasları zaman içinde yaşa bağlı olarak ve yapılan doğum sayısına bağlı olarak zayıflar. Zamanla işlevini yitirmeye başlar. Ama bu kas grubu istemli olarak çalıştırılabildiği için iyi ve düzenli bir egzersizle pelvis kası güçlendirme hareketlerini yapabilir ve bu kas grubunu kuvvetlendirebilirsiniz. Pek çok kadın pelvis kaslarının yerini bilmediği gibi pek çok kadında bu durumdan haberdar bile değildir. Pelvis kası güçlendirme pelvik bölge sağlığına direk ve olumlu olarak etki etmektedir.

Pelvis kası nedir, pelvis kası güçlendirme egzersizleri nasıl yapılmalıdır

Pelvis kası güçlendirme çalışmalarına başlamadan önce bu kas gurubunun yerini bularak doğru bir şekilde hareket etmelisiniz. Pelvis kasları en kolay şekilde idrar yaparken bulunur ve hissedilir. Nasıl ki dışarda iken yada zor durumda kalınca uzunca bir süre idrarımızı tutabiliyor isek ve tuvalet ihtiyacını gidermek için tuvalete oturduğunuzda idrarı bir anda bırakabiliyorsak bunun istemli olarak yapılmasını bu kaslar sayesinde başarabiliyoruz. Bu durumda tuvaletinizi yapmak için klozete oturduğunuzda bir miktar idrar yaptıktan sonra tutun, idrar yapmayı kesin, daha sonra tekrar yapmaya başlatın ve yine tutun. Bu işlemi bir kaç kez arka arkaya yaptığınızda pelvis kaslarını hissetmemeniz mümkün değil. Bu işlemi sadece pelvis kaslarınızın yerini belirlemek adına yapmanız gerekiyor. Eğer pelvis kası güçlendirme egzersizlerini sürekli tuvalette denerseniz, bir süre sonra pelvis kaslarınızı daha da zayıflatarak daha sıkıntılı durumlara sebep olabilirsiniz. Ayrıca idrarı sürekli tutup bırakmak bir süre sonra idrar yolu enfeksiyonlarına yol açar. Burada amaç sadece pelvis kasların varlığını hissetmek ve yerini belirlemektir.

Pelvis kası güçlendirme egzersizlerinde yapmanız gereken şey fırsat buldukça otururken veya yatar vaziyette iken bu hareketi 
sık-bırak şeklinde tekrar etmenizdir. Pelvis kası güçlendirme cinsel bölgeye giden kan akışını düzenli hale getirerek hem cinsel hayatınızın daha aktif olmasına hem de kaslarınızın güçlenmesine destek olur. Kadın cinsel organı dışardan belli olmadığı için oturduğunuz yerde bu hareketi rahatlıkla yapabilirsiniz. Aynı şekilde erkeklerde de pelvis kası güçlendirme hareketi düzenli uygulandığında ereksiyon hali daha uzun sürebilmektedir. Aynı zamanda cinsel ilişkiden alınan zevk de artmaktadır.

Pelvis kası güçlendirme egzersizleri kegel egzersizleri olarak bilinir. Fakat bu işlem bir kaç seferde başarı sağlanacak bir uygulama değildir. Kendinize her gün düzenli olarak bir hedef belirleyip düzenli ve akstamadan yapmanız gerekir. Örneğin günde 4 kez 10-15 tekrar şeklinde yapmanız pelvis kası güçlendirme için yeterli olacaktır.

]]>
Kemik Pelvis https://www.pelvis.gen.tr/kemik-pelvis.html Sat, 08 Dec 2018 20:15:54 +0000 Kemik pelvis, vücudumuzdaki leğen kemiği karşılığıdır. Şekil olarak taban kısmı yukarıda, tepe kısmı aşağıda olan huni benzeri bir şekle sahiptir. Bu yapının çoğu kemikten oluşmuş olup, az bir kısmı kas ve bağlardan Kemik pelvis, vücudumuzdaki leğen kemiği karşılığıdır. Şekil olarak taban kısmı yukarıda, tepe kısmı aşağıda olan huni benzeri bir şekle sahiptir. Bu yapının çoğu kemikten oluşmuş olup, az bir kısmı kas ve bağlardan oluşur. Kemik pelvis arkasında orta hatta olan kuyruk sokumu kemiğiyle kuyruk kemiği ile iki taraflı olan leğen kemiğinin arsındaki eklemleşmeler iskeleti meydana getirir. Yağının üst taraftaki geniş kısmı büyük pelvis, alttaki dar kısmı da küçük pelvis olarak tanımlanır. İkisinin arasındaki sınırı arkada promontorium, önde simfizis pubis arasındaki düzlem sağlar. Düzlemin hizasındaki pelvis boşluğunda da daralma olur. Bu bölgeye pelvis üst darlığı denir. Bunun arkasında kuyruk kemiği, yanlarda iskium tümsekleri, önde de simfizis pubis alt kenarı bulunur.

Kemik pelvis eklemlerini progesteron hormonu gevşetir

Pelvis alt darlığı döşemesinde kas ve bağlardan oluşan yumuşak doku vardır. Bu dokuda rektum, vajina ve üretra açıklıkları olur. Doğum anında pelvis çapı ve bebeğin başı orantılı olmalıdır. Eğer bu orantı uygun değilse, doğum için sezaryen tercih edilir. Progesteron hormonu kemik pelvis yapısındaki aradaki eklemleri gevşetir, dolayısıyla pelvis çapı da genişler. Gebelikle birlikte progesteron hormonu düzeyi yükseldiği için, doğuma kadar kemik pelvis yapısı da yeteri kadar yumuşamış hale gelir. Doğumun normal yoldan olması için üst pelvis darlığı ile alt pelvis darlığı bebeğin başına uygun şekilde belli oranda olmalıdır.

Kemik pelvis görevleri nelerdir

Pelvis denilen yapı omurga ve bacaklar arasında halka gibi bir kemik yapıdır. Organların korunması, omurgadan gelen ağırlığın bacaklara verilmesini sağlayan kemik pelvis, aynı zamanda omurga ve bacaklar arasında bir köprü vazifesi görerek yürümeye yardımcı olur. Vücut ağırlığı yürüme, oturup kalkma gibi hareketlerde pelvis aracılığıyla omurga ve bacaklara yansıtılır. Ayrıca pelvis sinirler, damarlar, sindirim sistemine, idrar yollarına ve üreme sistemine ait organları da içinde barındırır. Bir anlamda organları koruma, işlevine yardımcı olma gibi görevleri üstlenir.
]]>
Erkeklerde Pelvis Kası https://www.pelvis.gen.tr/erkeklerde-pelvis-kasi.html Sun, 09 Dec 2018 09:04:02 +0000 Erkeklerde Pelvis Kası, pelvis kası sadece kadınlarda var olarak bilinse de erkeklerde de pelvis kasları bulunmaktadır. Ve erkelerde pelvis kas zayıflığı tıpkı kadınlarda olduğu gibi çeşitli sıkıntılara yol açab Erkeklerde Pelvis Kası, pelvis kası sadece kadınlarda var olarak bilinse de erkeklerde de pelvis kasları bulunmaktadır. Ve erkelerde pelvis kas zayıflığı tıpkı kadınlarda olduğu gibi çeşitli sıkıntılara yol açabilen bir durumdur. Erkeklerde zayıf bir pelvis kası cinsel açıdan ve idrar yolları açısından rahatsızlık oluşturmaktadır. Erkekler de pelvis kası, leğen kemiğinin içinde bulunur. Pelvis kasının görevi idrar kesesi ve bağırsaklara destek olmanın yanı sıra, cinsel aktiviteyi de desteklemektir. Erkeklerde pelvis kası zaman içinde yaşın ilerlemesi ile birlikte zayıflamaya başlar. Erkeklerde pelvis kası zayıflama nedenleri ise, prostat ameliyatı, mesanenin aktif olarak çalışması, ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklardan ileri gelebilmektedir.

Erkeklerde pelvis kası ne işe yarar ve özellikleri nelerdir

Erkeklerde pelvis kası, leğen kemiğinde tıpkı asılı bir hamak şeklinde duran kuyruk sokumundan başlayarak öndeki pubis kemiğine kadar uzanan kaslardan oluşmaktadır.

Erkeklerde pelvis kası idrar kaçırmayı engelleyerek mesanenin kontrol edilmesini sağlar. Prostat ameliyatlarından sonra gelişen strese bağlı idrar kaçırma durumunun engellenmesi için pelvis kasları güçlendirilmelidir. Erkekte cinsellik açsından da öenmli bir göreve sahip olan pelvis kası peniste ereksiyon dikliğini artıran bir kastır. Güçlü bir pelvis kası, kan akımının daha hızlı olmasına, böylece daha dik bir ereksiyon hali ile cinsel ilişkiden alınan zevki artırır. Ayrıca erken boşalma durumlarında da pelvis kası, erken boşalmayı kontrol eder. Pelvis kasının güçlü yapıda olması mesane, rektum ve bağırsaklar gibi pelvik organların sarkmasını önler.

Erkeklerde pelvis kasının yerini belirleyebilmek için idrar yaparken tut-bırak uyguladıklarında pelvis kasların varlığını kolayca hissedebilirler. Bir kaç denemeden sonra pelvis kasının  yerini iyice keşfedebilirsiniz. Erkeklerde pelvis kası kasıldığı zaman testisler yukarı doğru hareket eder. Kadınlarda pelvis kasını kasma süresi daha uzun olabiliyorken erkeklerde pelvis kası kasma işlemi 1-2 saniye şeklinde olabilmektedir. Ama düzenli bir egzersiz ile kasma süresi uzayacaktır. Pelvis kası güçlendirme egzersizini her denemede bir kaç saniye daha artıracak şekilde günde 10-15 tekrar yapmanızda fayda sağlarsınız. Pelvis kasının kasılma süresi ile gevşetilme süresinin birbirine eşit olmasına dikkat etmeniz gerekir. Örneğin 5 saniye kasılı tutuğunuzda 5 saniye gevşek bırakmak daha etkili olacaktır. Erkeklerde daha ileri düzeyde bir pelvis kas gelişimi için erekte hale gelmiş penisin üzerine hafif havlu şeklinde bir şey koyularak penisi sıkma şeklinde havluyu kaldırmaya çalışabilirsiniz.

Erkeklerde de pelvis kas hareketleri çok uzun süre yapılmamalıdır. Aksi takdirde başka sorunlara yol açacağını unutmamalısınız. Günde 15 tekrarlı 3 egzersiz pelvis kas gelişimi için yeterlidir.  

]]>