Pelvis Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pelvis Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Pelvis kırığı, Pelvis kemiği halk arasında şekli itibariyle leğen kemiği olarak da bilinir ve büyük pelvis kemiği ve küçük pelvisten oluşmaktadır. Küçük pelvisin halk arasındaki ismi ise 'Yalnız leğen' olarak bilinmektedir. Büyük pelvisin arka tarafındaki boşlukta bulunmaktadır. Pelvis kemiği vücudumuzun orta bölümünde yer almakta ve gövdemizin uyluk kemiklerine bağlanmasında önemli bir rol oynar. İçerisinde çok fazla organ barındıran leğen kemiği damar ve sinirsel yapılarını da içerisinde bulundurmaktadır. Vücudumuzun en büyük eklemi olan kalça eklemi de bu boşluğun içerisinde yer almaktadır. Bu sebepten ötürü pelvis kemiğinde oluşabilecek kırıklar hayati tehlike arz etmekte ve kalıcı sakatlıklara neden olabilmektedir. Tıbbın her geçen gün daha ileriye gitmesine karşı pelvis kırıkları hala ölümcül olamaya devam ediyor. Pelvis kemiğinin süngerimsi yapıda olması nedeni ile trafik kazaları, çeşitli spor yaralanmaları ve ileri ki yaşlarda yaşlılığın getirdiği uyuklama ile basit bir düşme pelvis kırığının kanamaları kemik kaynakla olabilmektedir.

Pelvis kırığı ve sonrası

Oluşabilecek kazadan sonra erken dönem ki bu en hayati tehlikeyi oluşturan zaman dilimidir. Derhal hastayı uygun bir şekilde sabitleyip hastaneye sevk etmek gereklidir. Pelvis kırıkları sonrasında hayati tehlikeyi atlatmış hastalarda kırığın ciddi bir şekilde tespiti gereklidir. Bununla beraber cerrahi bir müdahaleden sonra, müdahalenin getirebileceği yan etkilerden sakınılıp zaman zaman cerrahi müdahaleden ayrı bir tedavi şekli de uygulanmaktadır.

Pelvis kırığı: Pelvis kemiğinin kırılması tüm kemiklerin kırık yüzdesinin yalnızca yüzde dördünü oluşturmaktadır. Pelvis kırıkları yanında getirdiği yaralanmalarla mesane ve üretra yaralanması da görülmektedir. Pelvis kırıklarının üçte iki oranında trafik kazalarında meydana gelmektedir. Pelvis kırığı esnasında hastanın şok tablosu da gelişmiş olabilmektedir. Hastanın rektal ve urogenital kanamalar varsa araştırılmalıdır. Hekim tarafından dikkatli bir şekilde nörovasküler muayene yapılmalıdır ki bununla beraber bilgisayarlı tomografi çekişmelidir. Pelvis kırığı hastaları genel olarak dört haftalık yatak istirahati kaynama için yeterlidir. Ancak pelvisi fazla ayrışmış olan hastalarda uzun süreli cerrahi tedavi gerekebilir.

Pelvis Kırığı Yorumları

soru

Ufkun kaya

23 Nisan 2024 Salı

2yil once trafik kazasi sonucu legen kemigimin kirilmasi mesane bolumunun parcalanmasi ic kanamakolmasi sonucu hastaneye sevk edildim idrar hissiyatsizligim var karin on duvarim yok legen kemigimde aciklik var napabilirim

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Ufkun kaya, öncelikle yaşadığınız bu zor durum için geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Bu tür ciddi yaralanmalardan sonra uzman bir ortopedi ve üroloji doktoruna başvurmanız çok önemli. Ayrıca, fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçleri de iyileşmenize yardımcı olabilir. Doktorlarınız, sizin özel durumunuz için en uygun tedavi planını oluşturacaktır. Sağlık ve sabır dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Pelvis Nedir?

Pelvis Nedir?

Popüler İçerikler

Pelvis Ağrısı Nedir?

Pelvis Ağrısı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Renal Pelvis Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Renal Pelvis Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Pelvik Kaslarının Vücuda Faydaları Nelerdir?

Pelvik Kaslarının Vücuda Faydaları Nelerdir?

Pelvis Kırığı İyileşme Süresi

Pelvis Kırığı İyileşme Süresi

Pelvis Tipleri Pelvis Kemik Tipleri

Pelvis Tipleri Pelvis Kemik Tipleri

Kemik Pelvis Görevleri Nelerdir?

Kemik Pelvis Görevleri Nelerdir?